Pazar , 4 Haziran 2023

WordPress Database Optimizasyonu ve Eski Sürümleri Silme

WordPress tabanlı sitelerinizi hızlandırmak ve optimize etmek için Database bakımı yapmalısınız. İşinizi kolaylaştıracak bir eklenti sayesinde WordPress tabanlı web sitenizde veri tabanı optimizasyon işlemini el ile yapmanıza gerek kalmayacak. Eklentinin temizlik yapmasının yanı sıra birçok yararlı özelliği bulunuyor.

WordPress’de herhangi bir yazı düzenlemesi yaptığınızda yazının eski sürümü de veritabanına kaydedilmektedir. Her yenilemede eski yazı sürümlerinin veri tabanına kaydedilmesi sonucunda veritabanı boyutu artar ve site biraz yorgun çalışmaya başlayacaktır. Yavaşlamalara neden olan eski sürüm kayıtlarını tek tek el ile silmek oldukça zahmetli bir işlemdir. Veritabanınızdaki eski yazı sürümlerini WP Cleanfix eklentisi ile rahatlıkla temizleyebileceksiniz.

WP Cleanfix Eklentisinin başlıca özelliklerine göz atalım:

• Veritabanı Tablolarını Onarma,
• Kaydedilmiş eski ve yararsız yazı sürümlerini silme,
• Kullanılmayan, tıklanmayan etiketleri veri tabanından kaldırma
• Spam yorumları kaldırma
• Çöp yazı ve yorumları kaldırma

Buna benzer birkaç özelliği daha bulunuyor. Veritabanı düzenleme, derleme hakkında bilgi sahibi değilseniz bu eklentiyi indirmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede eski yazı sürümlerinizin sitenizi yavaşlatmasından, veri tabanınızı büyütmesinden kurtulabilirsiniz.

Eklentiye ulaşmak, web sitenizde kullanmak için buradaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Yapmanız gereken FTP adresinize bağlanıp WordPress eklentiler klasörüne dosyaları atmak. Yükleme işlemi bitince eklentiyi panelden etkinleştirmek yeterli olacaktır. Ayrıca direk WordPress panelinizden indirme yapabilirsiniz.

WordPress eski sürümleri silme ve database optimizasyonu ile ilgili sorularınız için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz. WordPress sitenizle ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce -eklenti kullanmak, tema düzenlemek vb.- mutlaka yedek almanızı tavsiye ediyorum.

Hakkında Mert Usluer

Sosyal medya, teknoloji ve bir çok konuda yazar. "sosyalmedyahaber.com"

One comment

  1. Çok çok teşekkür ederim, genç kardeşim…
    İyi dileklerimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir