https://juragankomik.com
Perşembe , 30 Mayıs 2024

Yahoo’nun İnternet Tarayıcısı Axis Gelecek Vaat Ediyor

 

Yahoo’nun yeni tanıttığı Axis adlı internet tarayıcısıyla bu pazardaki rekabet iyice kızışabilir. Seçeneklerin artması kullanıcıların işine geliyor. Daha yakından bakınca Axis’in sadece iPhone ve iPad sürümleri bulunabiliyor. Diğer cihazları kullananlarsa ancak ve ancak Chrome, Firefox, IE ve Safari gibi bir internet tarayıcıya eklenti kurarak kullanabiliyor. Tasarımdan sorumlu ekibin yöneticisi Ethan Batraski’ye göre Axis ile arama hızlanıyor. Satıra bilgi girildiğinde doğrudan sonuca ulaşılabiliyor. Hayli zor günler geçiren Yahoo’nun yeniden canlanması için gerekli bir adım olabilir mi?

Arama bölümü sayesinde yılda 1 milyar $’dan fazla kazanmaya devam eden Yahoo’nun gösterdiği reklamlar arama sonucu sayfasında beliriyor yani Axis ile izlenen yol ne derece mantıklı? Axis ile arama sonucuna ait sitelerin simgeleri beliriyor. Ekran görüntüsünde belirdiği gibi sonuca geri dönmek için üst menüyü aşağı çekmek yetiyor. Aslında detaylı arama sonucu var ama olası sonuçlar simge olarak diziliyor ve hızlı sonuç almanız sağlanıyor. Zamanla birlikte reklamlar bu simgeler arasına eklenecek.

700 milyon kullanıcısı olan Yahoo’nun amacı tüm kullanıcıları Axis’e davet etmek. Masaüstü sürümler sadece eklenti olarak kurulacak dedik. Mobil sürümleri de kullananlar verilerin eşleştiğini görecek yani platformlar arası geçiş yapılsa da açık sekmeler ve geçmiş korunacak. Şu anda mobil cihazlar atakta olduğundan Axis internet tarayıcı ilk aşamada iOS için sunuluyor. Üstten açılan arama penceresinin sürekli orda olması iyi. Arama sonucuna gidip memnun kalmazsanız geri gitmeden hemen diğer sonuca atlayabilirsiniz. Android sürümüyse geliştirme aşamasında ama Google’ın ne derece sıcak karşılama yapacağı belirsiz. Muhtemelen reklam gelirini Yahoo’ya kaptırmak istemeyecektir.

Yazar: Görkem YILDIRIM/pckoloji

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir