Çarşamba , 25 Mayıs 2022

Yapay Zeka parmak izini taklit edebiliyor!

ABD’deki New York Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucunda, her insanın şahsına münhasır olan parmak izinin güçlü bir bilgisayar ve yapay zeka yazılımı ile taklit edilebileceği iddia edildi.

Parmak izi çalışmalarının tarihi uzun bir geçmişe dayanmaktadır. İlk çalışmaları Nehemiah Grew (1684), Marcello Malpighi (1686) ve J. E. Purkinje (1823) gibi anatomistler yapmış, bu izlerin insan hayatı için önemli ayrıntılar gizlediğini düşünmüşler fakat bu izlerden faydalanma metodlarını belirtmemişlerdir.

Modern anlamda parmak izi tespiti ve faydalanma konusunda ilk adım 1880’de atılmıştır. İngiliz bilim adamı Henry Faulds ve Wiliam James Herschel yaptıkları çalışmalarla şu anda bizlerin kullandığı parmak izi alma metodunu bulmuşlardır.

Parmak izi çalışmalarının gelişmesi ve kişileri belirlemede yarattığı eşsiz yöntem ile birçok alanda fayda oluşturmuştur. Özellikle, günümüzde suçluların bulunması konusunda daha iyi bir yöntem bulunmadığını söylemek güç olmayacaktır.

Yapay Zeka parmak izinin kişiselliğini ortadan kaldırıyor

İyi bir bilgisayar ve bu konuda tasarlanmış kuvvetli bir yapay zeka yazılımıyla parmak izlerimiz taklit edilebilecek. Yani bu demek oluyor ki parmak izinin ayırt ediciliği ortadan kalkacak.

Uygulama Uyarılarına dikkat 

Cep telefonlarının kilidini açmak için kullanılan parmak izi okutma, yüz tarama gibi yöntemlerin güvenilirliği de artık ciddi şekilde sorgulanmalı. Banka işlemlerimizden, tapu işlemlerine kadar her türlü ihtiyacımızı kolay bir şekilde halledebildiğimiz cep telefonlarımız, kötü niyetli insanların eline geçerse maddi manevi çok büyük zararlar görebileceğimiz bir gerçek. Örneğin; Cep telefonunuz bu kişilerin eline geçtiğinde telefonunuzu rahatça açabilirler. Şu anda gidip birine boş kağıt versek ve ‘İmza atar mısınız?’ diye sorsak hemen hemen herkes ‘Atmam’ diyecektir. Ama herhangi bir bilgi sistemine biyometrik özelliklerimizi kendi isteğimizle giriyoruz ve o sistemler bunu güvenli bir şekilde kodlayıp, saklıyor. Cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi sosyal medya ile etkileşimde olan teknolojileri düşündüğümüzde ise sadece bu güvenlik sistemleri değil indirdiğimiz uygulamaları da düşünmemiz gerekiyor. Çünkü bu uygulamaları indirirken de belli yerlere erişim konusunda izin veriyoruz ve bu izni verirken çoğu zaman uyarıları detaylı bir şekilde okumuyoruz. Dolayısıyla bu durumda güvenlik anlamında kullanılan verilere erişilmesine de farkında olmadan izin vermiş olabiliriz. Ya da kötü niyetli kişilerin bizim izin verdiğimiz erişim noktalarından başka kanallar yoluyla bu bilgilere erişmesine olanak sağlamış olabiliriz. Asıl tehlike de o zaman başlıyor.

Cep telefonlarında parmak izi şifrelemeleri kullanmayın

Kişisel bilgilere ulaşılmasını ve şifrelerin kırılmasını önlemek için belli önlemleri almakta artık şart olmuş durumda. Güvenlik noktasında parmak izi gibi şifre açma yöntemlerini kullanmak bundan sonra doğru bir yol olmayacaktır. Alfanümerik kodlar dediğimiz yani rakamlar, büyük-küçük harfler, ünlem-soru işareti gibi çeşitli ascii kodları içeren işaretleri kullanarak ve bunları büyüklü küçüklü dizilimlerle yaparak olabildiğince uzun ve her uygulama için farklı bir şifre kullanmak da daha güvenli olacaktır. Bu işlemlerden sonra da şifreleri bir kağıda yazmak veya fotoğraflarını çekip telefonda saklamak da önemli bir tedbir olacaktır.

Hakkında SMH

Günlük Z raporu tadında sosyal medya'yı özet geçiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir