Pazar , 26 Mart 2023

Yasakçılar Twitter’da İş Başında

Türkiye’de belirli konu, obje ya da kavramları yasaklamak için kendisiyle yarışan yasakçılar, bu defa bir klip için Twitter’da bir araya geldi. Yasaktan yana olan  Twitter kullanıcıları, Cem Adrian’ın  klibinin yasaklanması gerektiğini belirten hash

tag’i trend topic listesinde yukarıya taşımayı başardı.

Cem Adrian’ın “Yalnızlık” şarkısına çektiği klip, sosyal medyada “yasaklamak” için birbiriyle yarışan kullanıcılar için bulunulmaz velinimet oldu. Klipte canlandırılan yalnızlık enstantenelerine uygun olarak uyarlanmış sahneler, karakterlerin cinsel tercihleri sebebiyle tepki topladı. Tuvalette mastürbasyon yapan karakterin klipte gösterilmesi ise tartışmaları alevlendirdi.

Cinsel tercihini değiştirerek kadın olan karakterin yatak sahnelerine de gelen tepkiler, filmin ” yasaklanabilir ” olduğu kanaatini bazı kullanıcılara verdi. Sevişme ya da seks içermediği halde klibe karşı tepkilerin artmasına şaşıran bazı kullanıcılar, Türkiye’deki cinsel tercih ve cinsellik özgürlüğüne karşı saygının olmadığına vurgu yapıyorlar. Aynı zamanda dileyenin klibi izleyebildiğini, TV yayınlarının ise +18 olduğunu belirtiyorlar.

#CemAdrianinKlibiYasaklansin hashtag’i ile tweetlerin ardı arkası kesilmezken, yasak ve sansürlere en çok tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları, yasak ve sansür isteyerek kendisiyle çelişmiş oldu. Belirli bir kesimin yasaklanmayı uygun gördüğü klip, daha çok ses getirecek ve yasaklanmasını isteyen kullanıcıları da bizlere göstereceğe benziyor.

Cem Adrian ise tepkilere sessiz kalmayarak ” #CemAdrianinKlibiYasaklansin tt olmuş… ;”) Yasaklanacak olan klibim değil, Bir gün bunları dahi “yazabilme özgürlüğünüz” olacak. ” dedi.

Cem Adrian- Yalnızlık klibini Youtube’dan izlemek için tıklayınız

 

Hakkında biradetbeyfendi

İstanbul Üniversitesi Sözlük Moderatörü/ Uludağ Sözlük Yetkilisi/ Ekşi, İtü ve envai çeşit sözlük yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir