Cumartesi , 3 Aralık 2022

Yasaklı Engelli Sitelere Nasıl Girilir?

Birçok işyeri Facebook, Youtube, MSN ve hatta Ekşisözlük ya da Twitter gibi siteleri, çalışanlarının vaktini almaması ve daha verimli çalışması amacıyla engellemekte.  Ama demokrasilerde çarenin tükenmeyeceği gibi, işyerinden Facebook, Youtube, MSN vb. diğer yasaklı sitelere girmenin de elbet bir çaresi var.

Ultra Surf Programı Aracılığıyla İşyerinden Okuldan Facebook’a MSN’e Youtube’a Giriş Yolları

Ultra Surf küçücük bir program. Ama işlevleri küçüklüğüne oranla bir hayli fazla. İşyerinizin ya da okulunuzun firewall’ını delerek size istediğiniz siteye giriş imkanı tanıyor. Facebook, Youtube, Twitter, sözlükler, MSN vs. Ultra Surf ile artık erişilmez değil. Çok nadir de olsa bazı kurumlar ultra surf’ü de engelleyebiliyorlar ama bu çok sık rastlanmıyor. Arama motorlarında ultra surf’ü arayarak indirebilirsiniz, sonra bilgisayarınızda masaüstüne alın, programa çift tıklayarak çalıştırın, program bağlanıyor der öncelikle, daha sonra bağlanır ve otomatik olarak internet explorer açılır, ve o andan sonra internette kuşlar gibi özgürce dolaşabilirsiniz.

İşyeriniz ya da okulunuz ultra surf’ün indirileceği siteleri de engellemiş olabilir, bu durumda en mantıklısı evdeyken indirip bir usb bellek ile işyeri bilgisayarınıza almak, ya da aşağıdaki yöntemleri uygulamak Aşağıdaki yöntemleri aslında ultra surf’ü indirmek için de kullanabilirsiniz.

VPN Kullanarak Engelli Sitelere Giriş

Bu yöntem sadece Youtube, MSN ya da Facebook’a girmenizi sağlamayacak, aynı zamana size ek bir sürü özellik de sunuyor olacak.

VPN ya da vekil sunucu kullanarak Amerika’da bulunan bir sunucu ile kendi bilgisayarınız arasında bir VPN (virtual private network) kuruluyor. Bu kurulan VPN ile engelli tüm sitelere giriş imkanı elde ediliyor.

VPN kullanmanın avantajlarına gelirsek, aracılığıyla internet sitelerine bağlanacağız Amerika’daki sunucular oldukça güçlü sunucular. Yani eğer youtube da dahil Amerika çıkışlı websitelerine bağlanıyorsanız (yahoo, aol gibi) bu yöntemle normal olarak bağlanmaktan daha hızlı bağlanabilirsiniz. Aynı zamanda girdiğiniz siteler yine sizin IP nizi tespit edemiyor olacak. Linkini vereceğimiz sayfadan programı indirdikten sonra bilgisayarınıza kurup , çalıştırıyorsunuz. Internet Explorer ya da Firefox gibi tarayıcınızda “connected” mesajını gördükten sonra VPN bağlantınız başarılı ile kurulmuş demektir. Artık internetin tüm nimetlerinden özgürce faydalanabilirsiniz. Bu hizmeti sağlayan firma kendi giderlerini karşılayabilmek için tarayıcınızın üst tarafında bazı reklamlar gösteriyor olacak, ama isterseniz daha sonra bu reklamları da “hide” edebilirsiniz, yani gizleyebilirsiniz.

Programın indirilebileceği web sitesinin adı Anchor Free ve indirilecek programın adı ise HotspotShield.

Aynı zamanda diyelim öss sonuçları açıklanıyor, herkes ösym nin sitesine yüklenmiş ve sayfa ösym’nin internet sayfası açılmıyor ya da okulunuzda ders kaydı yapacaksınız ama okulunuzun kayıt sistem sayfası çok yavaş çalışıyor. Bu gibi durumlarda bu VPN programı aracılığıyla zor açılan yavaş sitelere erişme şansı daha yüksek.

Proxy Servisi Kullanarak İşyerinden Okuldan Engelli Sitelere Giriş

Proxy servisleri, bilgisayarınıza herhangi bir program kurmadan, direk proxt hizmetinin sunulduğu internet sayfası üzerinden engelli sitelere erişme şansı tanıyan servislerdir. En çok bilinenleri arasında ktunnel ve vtunnel’i sayabiliriz. Ama bu proxy siteleri genelde işyerinizde ve de okulda da engellenmiş durumdadır. Çözüm olarak, engelli olmayan proxy sitelerini bulmak gerekir. Aşağıda yer alan siteler, çalışır durumdaki proxy sitelerinin listesini sunmakta, oradan işyeri ya da okulunuzda engelli olmayan birini bulup istediğiniz siteye giriş yapabilirsiniz.

http://www.proxy4free.com/list/webproxy1.html

http://proxy.org/cgi_proxies.shtml

PHP Proxy Script’i Kullanarak Yöntemi Kullanarak

Bu yöntemi eğer teknik bilgi düzeyi yüksek biri iseniz kullanabilirsiniz, değil ise kafanızı bu yöntemle karıştırmamakta fayda var.

PHProxy ya da PHP Proxy adlı programlar birer proxy scriptidirler. PHP’de programlanmış, http üzerinden çalışan web tabanlı bir programlardır. PHProxy ya da PHP Proxy’i kendi sunucuza yükleyip, çalıştırdıktan sonra kendi sunucunuz aracılığıyla istenilen siteye bağlanabilirsiniz. PHProxy ve PHP Proxy’e sourceforge’dan ulaşabilirsiniz. Aşağıda iki php proxy script’inin de bağlantı adresleri mevcuttur.

http://sourceforge.net/projects/poxy/

http://sourceforge.net/projects/php-proxy/

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

3 comments

  1. force point sayesinde hiçbir siteye giremiyoruz. bunu nasıl halledelim?

  2. Güzel paylasim olmus

  3. google chrome kullananlara zenmate eklentisi sonra get private uygulaması hotspot shell uygulaması da denenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir