Pazar , 3 Temmuz 2022

Yazarımız Metin Kondel’in Kitabı Çıktı


Yazarımız Metin Kondel’in Temelyon adlı romanı raflardaki yerini aldı. Metin Kondel eski bir ingilizce öğretmeni, bir spor yazarı, ekonomist, çevreci, aktivist, sosyal medya yazarı halkçı böyle renkli bir yazı evreni olan bir yazarın kitabı da en az kendi gibi renkli olur. Temelyon kitabının çok ilginç bir yanı var,
kitap dünyada kurbağalara adanmış ilk kitap olarak literatürde yerini çoktan aldı bile.
kitabın doğayı bu kadar öncelemesi ve bir hayvana adanmış olması Trabzonlu bir yazar olan Metin Kondel’in duruşu hakkında da bize ip uçları veriyor.
Yazar uzun süredir çevrecilerin gündeminde olan HES’lerle ilgili de ciddi eleştiriler içeriyor. kitabın kapağı bile doğanın tüm güzelliği gözler önüne sermeye yetiyor.
yazarın öyküsel uslubu ve olaylara derin ve farklı bakışı ile 70’lerin Karadenizi bu kitapla yeniden yaşayacaksınız.

önsöz’den bir bölüm şöyle;

Bu kitap, ben küçük bir çocukken uykuya dalmak üzere olduğum yaz gecelerinde Solaklı Deresi’nin kenarında koro halinde şarkı söyleyip çocuk ruhuma gizemli bir ritim veren, çoğu kez insanların tanımadığı ya da tanımak istemediği, benimse dere kenarlarında her gördüğümde bir taş fırlattığım ve her defasında güneşlenmek için çakıl taşlarına tırmanan, gözleriyle sabit bakan, biyoloji kitaplarında Latince isimlerini bir türlü öğrenemediğim herhangi bir ideolojiden habersiz, HES projeleriyle habitatları tehdit edilen, hiçbir avukatın ya da insanın haklarını mahkemelerde savunmadığı Solaklı Deresi’nin özgür kurbağalarına adanmıştır. Ne bekliyordunuz? Bu kitapla yüce bir insanı kutsamamı mı? Tabi ki değil. Gerçek hayatta onları kutsayacak birçok şeyin ya da düşüncesiz kişinin olduğu şüphesizdir. Ama yaşam alanları, dünyanın zenginliğine dadanmış muhterislerce tehdit edilen ve insanların çoğu kez tiksindiği kurbağalar neden bir kitabın ön sözünde saygıyla anılmayı hak etmesin? Onlara çocukluğumda verdiğim rahatsızlığın bir bedeli olarak bu kitabı adamayı uygun gördüm. Vıraak, vıraaak, vıraak!

Kitaba Ünlü yazar Haşmet Babaoğlu da şu sözlerle arka kapak’tan destek vermiş;

Anladım ki, insanın Karadeniz’de gemilerinin batmış olmasının pek önemi yok! Ama Karadeniz’de çocukluğunu batırmışsan; kıyıya yüzüp çıktığında artık yaşını başını almış koca bir adamsan. Ta içerden, canın yanarak o güzel günleri özlersin; yayladaki ekşi erikleri bile! Metin Kondel ‘in eşsiz anlatımı ve çocuk gözleriyle 70’lerin Karadeniz’ini okumak insanda bir tür mucizeye tanık olmuş duygusu uyandırıyor.

Kitap İsim Yayınları arasından çıkmış;
dağıtımı ise ezel kitabevi yapıyor
İsim Yayınları: YÜKSEL CAD. 34/A KIZILAY/ANKARA TEL:0312 433 77 17 FAKS: 0312 435 43 96

Yazarın maili: metin@sosyalmedyahaber.com

Sosyal Medya Haber ailesi olarak değerli yazarımızın kitabınından dolayı tebrik ediyoruz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir