Salı , 7 Şubat 2023

Yeni Başlayanlar İçin E-Ticaret

İnternetin 2000 yıllında sonraki kullanımı ve sektörlerde yer alması o kadar hızlı olmuştur ki, günlük hayatta yer alan hemen her şey sanal ortama taşınmıştır. İnsanlar için tanışma, bilgiye erişme, araştırma yapma, bilgi depolamanın yanında sohbet etme, alışveriş yapma, müzik dinleme, film seyretme veya satın alma v.b. amaçlar için dünyanın herhangi bir ülkesinde çok sayıda üretici ve tüketiciye sanal ortamda ulaşabilmektedir.

İşletmeler bundan sonraki yıllarda sanal ortamda olacağından bunların tanınması ve tüketiciye ulaşması, bir e- ticaret sitesinin olması, olmazsa- olmaz ilkeleri arasında yer alamaya başladı. İnternet ortamındaki bir işletmeyi bize tanıtan tek olgu o işletmenin sahip olduğu web sitesi olacağından web sitesinin ve sanal pos temini işletmelerin önüne çıkan sorular arasındadır. Şimdi web dünyasında satış yapacaklar için önerilerimiz ve minimum bilinmesi gerekenlerden bahsedelim.

Bir e-ticaret web sitesinde neler yer almalı ;

• Sanal posun kurulacağı domain…
• Alışveriş sırasında sitede kullanılacak kart bilgilerinin girileceği ödeme sayfasında SSL sertifikasının bulunması. Veya bankaların ortak ödeme sayfasında ödemenin alınması…
• İşyerinin sitesinde ürün katalogu ve alışveriş sepeti bulunması…
• Sitede yer alan logo ve markalar ile ilgili firmanın yetkileri var olması ( Anlaşmalı olduğu belirtilen başka banka logoları , 3D Secure Altyapısı vs)
• İşyerinin web sitesinde tüketici hakları (iade, iptal ve garanti koşulları) konusundaki içeriğin bulunması…
• Web adresinde satılan Ürün yada Hizmet Teslimat’a ilişkin bilgiler yer alması…
• İşyerinin sitesinde sattığı ürünler Türk kanunlarına uygun olması…
• İşyeri sattığı ürünlere ilişkin tam açıklamaları sitesine koyulmalı ( Yanlış yada yanıltıcı ürün satışı, sonradan itiraza dönüşecektir.Örnek ;sahte ürünler )
• İşletmenizin adı, adresi, telefon ve faks numarası ile e-mail adres(ler)i sitede yer almalı…(KT:ADK 2014)

Sitenizde yer alması gereken özellikleri sıraladık. Şimdi de sitenizin altyapıs nasıl olmalı ve ödeme seçeneklerininden bahssedelim…

Açık Yazılımlı Ücretsiz E-Ticaret Sistemleri

E-ticaret yapanları ortak bir sistem de buluşturmayı amaçlayan ve geliştirilmesi herkese açık olan sistemler bulunmaktadır. Hangi ülkeden olursanız olun bu sistemlerden birini kullanıyorsanız geliştirebilir veya iyi geliştiricilerin modüllerine sahip olabilirsiniz. Kullanımı kolay ve pratiktir ama geliştirerek para kazanmayı düşünüyorsanız yazılım bilgisine sahip olmalısınız.

Örnek açık e-ticaret sistemleri; Magento, Prestashop, Opencart, Ecommerce, Joomla, Drupal…

Ücretli Hazır E-Ticaret Paketi Sağlayan Yazılım Firmaları

Eğer ben sadece ürünü temin eder pazarlama ve reklamıyla uğraşırım yazılımdan anlamam veya site altyapıları ile uğraşmaya vaktim yok diyenlerdenseniz. Her şeyi ile tam profesyonel hazır siteler ve sürekli destek ekibi ile yazılım firmaları sizin için uygun bir seçenek olacaktır. Bu yazılım firmaları e-ticarat web sitelerinde paket ürün olarak satış yapmaktadırlar alacağınız paket içeriğine göre hizmet alacaksınız. Eğer yazılım sorunları ile uğraşmak istemiyorsanız bu sizin için en uygun seçenek olacaktır.

Örnek site firmalar; Proticaret, İdeasoft, T-Soft, Neticaret, Projesoft, Ags Yazılım, Noramedya, Kobimaster…

Ödeme Sistemleri

E- ticaret müteşebbisleri için en önemli nokta web sitesine gelen müşterinin nasıl bir ödeme sistemi sağlayacağıdır. Dünyada bir çok ödeme sistemi var ama en önemlisi bunların güvenilir olması ve az komisyon alarak ödemeyi site sahibinin banka hesaplarına aktarmasıdır. Ödemenin hesaplara aktarılmasında ön plana çıkmış birkaç seçenek karşımıza çıkmaktadır. Peki bunlardan hangisi tercih?

Bir e-ticaret girişimcisi, alım güçü olan her müşterisini ödeme aldırmadan kaçırmamalı bu nedenle sitenizde hangi/hangiler ödeme biçimini sunduğunuz müşterinin sizin sitenizde alışveriş yapmasını belirleyecektir. Müşterinizin sanal alemde alışveriş yapması sadece kartla ödeme yapacağını sizi düşünüyor olabilir ama yeni ödeme sistemlerin ortaya çıkması veya kartlarla güvenliğindeki tereddütler Sanal ortam tüketicilerini ödeme alışkanlığını değiştirmiştir. Aynı zamanda sitenizin profesyonelliği müşterinizi tek tip ödeme kalıbına sokmamanızdan da belli olacaktır.

Sitenizden en az üç veya dört ödeme seçeneği bulundurmanız gerekmektedir. Genel başlıkları ile ödeme şekilleri şu şekilde sıralayabiliriz ;

1) Havale ile ödeme
2) Kapıda ödeme
3) Kredi kartı ile ödeme
4) Mail order ile ödeme
5) Genel kabul görmüş ödeme aracı firmalar…

biraz daha özelle indirgersek bunlar; Paypal, Payu, iPay, Kuveyt Türk Katılım Bankası Ücretsiz Free Pos, Garanti Bankası Sanalpos, Türkiye Finans Bankası T-pos, İş Bankası S-pos

Yeni ticaret anlayışınızda bol kazançlar dileğiyle.

Hakkında Ethem Yılmaz

Ödeme sistemleri uzmanı.

2 comments

  1. Ethem bey çok teşekkür ederim bizi bilgilendirdığin için

  2. Bizi aydınlattığınız için teşekkürler Ethem Bey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir