Yeni başlayanlar için sık yapılan #seo hataları

Günümüz dijital sektöründe lider olmak ya da liderlikte kalıcı olmak hiç kolay değil. Özellikle söz konusu e-ticaret ya da içerik sitesi ise işin ozrluğu iki katına çıkıyor. İnternet sektöründe kazanccı odak noktası haline getirenler için vazgeçilmeyecek çalışmalardan biri SEO pazarlaması oluyor. Aksi halde kısa sürede düşüşün önüne geçilemiyor.

Arama motorlarından gelen organik trafik ile ayakta kalan sitelerin için daha önemli olan bu trafiği kalıcı hale getirmek ve arttırmaktır. Dengelerin belirleyicisi doğru ve sürekli yapılan arama motoru optimizasyonudur. Satış ve trafik odaklı değil, marka algısı ve online itibar yönetimi için yanınıza alacağınız üç şeyden biri SEO’dur.

Yeni başlayanların en çok yaptığı seo hatası SEO hakkında araştırma yapmamak, seo ile ilgili kaynakları okumamamktır. SEO algoritmaları, yazıyı okurken anlayacaksınız, değişken yapıdadır. Bilgi alışverişi yapmalı, SEO kültürünüzü sürekli geliştirmelisiniz. Yeni başlayanların yaptıkları diğer kritik SEO hataları aşağıda yer almaktadır.

Hata 1 – Geçmişten kopamamak

Dijital sektörde arama motoru algoritmaları çok hızlı gelişim ve değişim göstermektedir. Bu nedenle hiç bir zaman geçmişe takılmamak gerekiyor. İki ay öncesine uyguladığını bir teknik bugün geçerliliğini yitirmiş olabileceği gibi yarın spam damgası yemenize sebep olabilir. Sürekli değişen algoritmalarla başa çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Önemli olan çalışmalarda olduğu gibi değişimler karşısında da sabır göstermek.

Hata 2 – Sinerjiden yoksun organizasyon

Günümüz ekosisteminde ölçeklenebilir ve uyum sağlanabilen iş planı oluşturmak önemlidir. Söz konusu plan bir SEO çalışmasına aitse ekibin sinerjik olması gerekmektedir. Eski ve büyük şirketlere nazaran küçük ölçekli ve yeni şirketlerde bu sinerjiyi yakalamak daha kolaydır.

İş planı yoksa SEO sonuçları tatmin edici olmayacaktır. Harcadığınız zaman ve emeğe karşılık başarısız sonuçlar aldığınızda hatayı nerede yaptığınızı tespit edemeyeceksiniz. Plan her işte olduğu gibi arama motoru gibi komplike bir pazarlama çabasında olmazsa olmazlar arasındadır.

Hata 3 – Entegrasyon eksikliği

SEO çalışmalarını sadece arama motorlarından ibaret sanmak, son zamanlarda yapılan sık hatalardan biri haline geldi. Arama motorlarıyla sitenizi entegre hale getirirken “Sosyal Medya, Mobil dünya, PR ve pazarlama kanalları” arasında kuvvetli bir bağlılık, entegrasyon olmalıdır.

Hata 4 – Kısa vadeli düşünme ve bütçeleme

SEO asla ve asla bir maliyet değildir. SEO harcalamarı kendisini amorti eden yatırımlardır. SEO harcamalarını maliyet olarak değil yatırım olarak görmek gerekir. SEO bütçelerinizi belirlerken ve yönetirken alanında uzman SEO Danışmanları ile çalışmanız iyi olacaktır.

SEO çalışmalarını uzun vadeli ve sürdürülebilir olarak düşünmek gerekir.

Arama motoru optimizasyonunda kritik olduğunu düşündüğünüz başka hatalar varsa yorum alanına yazarak makalemize katkıda bulunabilirsiniz.

Hakkında Şenol Özbek

2 comments

  1. Henüz bunlardan anlayan iş yerleri ile karşılaşmadım. İdare et sistemi hala geçerli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir