Perşembe , 7 Temmuz 2022

Yeni Bir Akıllı Cihaz Aldığınızda Yapmanız Gereken 3 Şey

Yeni Bir Akıllı Cihaz Aldığınızda Yapmanız Gereken 10 Şey

Eskiden yeni bir telefona geçiş yapmak demek saatlerce süren uğraşlar demekti. Şimdilerde ise akıllı cihazların bulut sunucular ile senkronlanması halinde yeni bir akıllı cihaza geçip, onu hemen kullanmaya başlamanız sadece dakikalarınıza mal olabilir. Tabii, yeni bir akıllı cihaz sahibi olduğunuz öncelikle nereden başlamanız gerektiğini bilmeniz ve ardından cihazınızı kendinize göre kişiselleştirmeniz gerekir. Nereden başlayacağını bilmeyenlerden misiniz? O zaman hemen aşağıda yer alan 3 madde size fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Yedeklemek yada yedeklememek işte bütün mesele bu!

Eski cihazınız hala elinizin altında bir yerlerdeyse ilk işiniz bu cihazınız için yedekleme yapmak olsun. Rehberiniz, fotoğraflarınız ve uygulamalarınıza dair verilerinizin tamamını Google Driver veya iCloud benzeri size sunulan bulut sunuculara yedeklemeyi unutmayın. Tabii her ihtimale karşı bir kopyayı da kişisel bilgisayarınıza alsanız hiç fena olmaz. Yeni cihazınızı kullanmaya hazır hale getirdiğinizde otomatik olarak bu bulut sistemleri üzerinden cihazınıza verileri indirebilir yada dilerseniz bilgisayarınızdaki yedeği akıllı cihazınıza aktarabilirsiniz.

Güncellemeler için uygun bir Wi-Fi bulun

Yeni bir cihaza geçiş yaptınız. O halde öncelikle sistem güncellemeleri yapılacak, sonra gerekiyorsa uygulamalarınız indirilecek ve bir de bunların güncellemeleri yapılacak. Bir üst maddede bahsettiğimiz yedeklerin cihazımıza kurulmasını da unutmamak gerekiyor. Tüm bunları yapmanız hücresel veri kaynağınızı fazlasıyla zorlamanız ve ay sonunu göremeden internet paketsiz kalmanız anlamına gelecektir. Bu riskle yüzleşmek istemiyorsanız şimdi biraz rahatlamaya başlayın ve hemen bu hataya düşmeden önce uygun bir Wi-Fi’den cihazınızı internete bağlayın.

Güvenlik Ayarlarınızı Yapın

Özellikle Android cihaz sahiplerinin bu konuda daha temkinli davranması gerekiyor. Yeni ve özellikle son model bir cihaz satın aldıysanız bazı kötü gözler cihazınızın üzerinde olabilir. Cihazınız çalındığında sadece emniyete gitmekle yetinmek istemeyenlerdenseniz hem verilerinizi hem de cihazınızı koruyacak önemli güvenlik uygulamalarını yüklemeyi unutmayın. iPhone kullanıcılarının ise iPhone’umu Bul’u kullanmasını şiddetle öneririz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir