Cumartesi , 28 Ocak 2023

Yeni Sosyal Medyamız Hayırlı Olsun

İnsanlar önce facebook’ta bir araya gelirdi şimdilerde google+’da çember etrafında toplanır oldu.

 

Önceleri chat odaları vardı, sonra facebook geldi, twitter, friend feed derken sayı gün geçtikçe artıyor. Facebook ve twitter neyime yetmiyor diye düşünenlerin aksine hayatında yeni çember oluşturmak isteyenler için Google plus adında yeni bir sosyal medyamız daha oldu. Her yeni sosyal medya yeni bir çevre, yeni bir çember demekse buyrun bir de bunu deneyin.

Google  sonunda  “+” için sayfa kategorisi oluşturduğunu duyurdu. Duyurur duyurmaz neymiş bu Google + diyerek üye oldum. Eğer bir gmail hesabınız varsa sol üst köşesinde “+siz”  diye birşey var. Üye olduktan sonra “+isim” olarak değişiyor.  Facebook’un biraz çakması diyebileceğimiz Google + ile sayfa oluşturabilir, video ve fotoğraf paylaşabilirsiniz. Üye olduktan sonra mail adresinizde bu uygulamayı kullananlardan kendinize bir çember oluşturabilirsiniz. Bu çemberlere takipçileri ekleyebilir, farklı takipçilerle farklı iletişimlerde bulunabilirsiniz. Facebook’a göre sınırlı özellikleri olsada facebook ile yarışmaya kararlı olan google, kendini zamanla yenileyecektir diye düşünüyorum. Sonuçta Facebook’ta öyle değil miydi? Şimdilerde o kadar çok yenilik yapıyor ki biz eskisine alışmadan yenisi çıkıyor. Aynı şekilde google’da yeniliklere devam edeceğe benziyor. Facebook yeterli darken twitter çıktı ve bakalım nasıl birşeymiş demiştim. Şimdilerde twitter’da facebook’tan daha çok zaman geçirir oldum. İki sosyal paylaşım sitesi tamam derken google +’da buna dahil oldu. Hepsine vakit ayıramasamda farklı yerlerden farklı iletişimler kurmak güzel olacaktır. İphone’da facebook ve twitter gibi uygulamayı indirme var mı diye baktığımda normal gmail hesabında girilebildiğini gördüm.

Peki başka neler var bu google +’da?

Google+ marka sayfalarında Facebook’ta olmayan hangouts özelliği var. Bu özellik sayfada 10 kişinin aynı anda video chat yapmasını sağlıyor. Direct connect özelliğiyle istediğiniz kişileri yada markaları Google arama sayfasında başına + koyarak arama yaptığınızda direkt google+’ta takip etmeye başlayabiliyorsunuz. Son olarakta girdiğimiz içerikleri daha sonra edit edebilme, içeriklerin başkaları tarafından paylaşılmaması veya yorum yapılmaması gibi ek seçenekler bulunuyor.

Yeni sosyal medyamız hayırlı uğurlu olsun ne diyelim.

 

 

Hakkında Şeyda Elif Güven

"Bilmek, lanetlenmektir" denilir. O zaman hep beraber lanetlenelim istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir