Pazartesi , 30 Ocak 2023

Yerel Seçimler Öncesi Belediyeler

 

Son zamanlarda gündemimizi meşgul eden konulardan biri de ‘Yerel Seçimler Ne Zaman Yapılacak?’ sorusuydu.  Tarih ileriye mi alınsın yoksa aynı tarihte mi kalsın derken, seçimlerin daha önceden belirlenmiş olan 2014 Mart ayında yapılması kararlaştırıldı. Yerel Seçim gündemi böylesine yoğunken belediyelerin çalışmalarına baktığımızda henüz ön hazırlık aşamasına bile girilmediğini görüyoruz. Her ne kadar ‘Henüz vakit var!’ dense de, şu an yönetimde olan belediyelerin seçim çalışmalarına şimdiden başlamaları gerektiği aşikar. Tabi ki şimdiden caddelere bayraklar asılsın, toplantılar yapılsın demiyoruz. Nereden mi başlayacaklar: tabii ki Sosyal Medya’dan.
Belediyeler Sosyal Medya Kullanımında Ne Kadar Bilinçliler?
Yerel seçimler öncesi belediyelerin Sosyal Medya mecralarındaki durumları incelendiğinde ortaya pek iç acıcı bir tablo çıkmıyor. Henüz bu konunun önemini kavrayamamış olan belediyeler maalesef Sosyal Medya üzerinden halkın nabzını tutmak konusunda çok gerideler. Bu alanda varlık göstermeye başlayanlar ise fazla amatörler. Genel duruma baktığımızda, belediyelerin internet ortamında vatandaşla sadece web siteleri üzerinden iletişime geçmeye çalıştıklarını görüyoruz. Son yıllarda çoğu insan, belediyelerin e-posta adreslerine şikayet göndermiyor ya da şikayet hatlarını arayarak zaman kaybetmek istemiyorlar. Aslına bakarsanız çağrı merkezleri çoğu insan için zaman kaybı anlamına geliyor. Müzik sesi eşliğinde dakikalar boyunca yetkiliye ulaşmayı beklemek yerine daha hızlı bir şekilde yanıt almak istiyorlar. Bunun için de Sosyal Medya mecralarının etkin ve düzenli kullanımı -henüz farkına varmamış olmalarına rağmen- belediyeler için zorunluluk halini alıyor.
Yaptığımız kısacık ön araştırmada gözümüze çarpan detayları paylaşmak gerekirse, ilk sırayı terk edilmiş Sosyal Medya mecraları alacaktır. Bunların dışında:
1. Belediye adına açılmış Facebook ve Twitter hesaplarında neredeyse hiç güncelleme yapmamış olanlar
2. Vatandaşın şikayetlerini dikkate almayanlar
3. Belediye başkanı adına açılan hesapla internet belediyeciliği yapmaya çalışanlar
4. Kendi reklamını yapma amacında olan belediye başkanları
5. Kimin açtığı belli olmayan ve belediyeleri yerme amacı taşıyan hesaplardan bir haber olan belediyeler
6. Belediyecilik anlayışından saparak siyaset yapan belediyeler
Yapılan araştırmadan örneklendirme yapmak gerekirse: Türkiye ekonomisine büyük katkısı olan ve ‘Büyükşehir’ unvanına sahip olan Kayseri, beş tanesi merkez olmak üzere on altı adet ilçeye sahip. Ancak Sosyal Medya’da var olan ilçe belediyesi sayısı sadece sekiz ve maalesef  onlar da hesaplarını doğru kullanmayan belediyeler arasında yerlerini alıyorlar.
Sonuçta yerel seçimler öncesinde belediyelerin Sosyal Medya mecralarında doğru şekilde var olmaları gerektiği aşikar. Bunun için uzmanlardan destek almaları ve vatandaşla doğru şekilde etkileşime geçmeyi öğrenmeleri gerekiyor. Yapılan ön araştırma sonucunda, büyükşehirlerdeki bazı belediyeler haricinde, bir çok şehir ve ilçe belediyesinin Sosyal Medya anlayışı sadece Facebook ve Twitter sayfası açmak ancak herhangi bir şekilde vatandaşla iletişime geçmeden var olmak anlamına geliyor. Hepimizin bildiği üzere Sosyal Medya’da var olmanın amacı ‘etkileşime’ geçmektir. Bunun bilincine varan belediyelerin yerel seçimlerde bir adım önce geçeceğini söylemeye de gerek yok.

Hakkında Tugce

Freelance Social Media/SEM/SEO Strategist #smuzman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir