Çarşamba , 6 Temmuz 2022

YGS Sona Erdi. Peki Sorular Nasıldı?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı gerçekleştirildi. yaklaşık 1.8 milyon adayın yarıştığı sınav bugün itibariyle yapıldı. genel itibariyle türkçe’nin zorladığı söylenen sınav hakkında Sosyal Medya Haber olarak Twitter’da bir araştırma yaptık. Sorduğumuz soruya ilginç yanıtlar geldi.

Türkçe konusunda zorlandıklarını belirten takipçilerimiz YGS’nin belirleyici bir sınav olmadığını, LYS’nin daha önemli olduğunu belirttiler. Kimisi de coğrafya konusunda zorlandığını belirtti.

Peki Sözlüklerde YGS hakkında ne yazılmış?

Ekşi Sözlük’te yazılanlar şöyle:

“türkçe ve sosyal soruları buram buram varoluşçuluk kokan sınav. sartre, çehov, joyce, tolstoy, dostoyevski, turgenyev.. bi ara niçe bi yerlerden çıkıp gelecek diye tırsmadım değil.” (buzgibi)

“fen baya kolaydı, matematik de ortalama. ama o nasıl türkçedir arkadaş. vakti zamanında 25 dk’da çözdüğüm türkçeyi zar zor 40 dk’da bitirdim. roman mı okuyoruz, sınav mı oluyoruz belli değil, ayıptır. o yüzden sosyal de yetişmedi zaten. allahtan geyiğine girdim” (syrenia)

“geçen senenin matematiğiyle kıyaslanmayacak matematiktir. ayrıca geçen seneki türkçe de ciddi paragraflar içeriyordu hatırlatırım, daha fazla dilbilgisi vardı o kesin. yine de türkçe yapıp matematikten ve fenden getirileri kazanan fenci lys’de mutlu olacaktır. geçen seneye göre daha iyiydi emin olun arkadaşlar.” (ornitorenk gagali memelidir)

İhl Sözlük:

“en kötü sınavdır çok saçma sormuşlar sanırım lys den önce büyük çaplı temizlik felan istediklerinden olsa gerek diye bizi düşündürten sınav. ” (ahlatt42)

“türkçenin ağa babasını ygs’de gördüm. matematik ehh işte fen ise karışıktı yaa” (tarikat ehli)

Genel itibariyle zor olduğu söyleniyor. Umutlar LYS’ye kalmış gibi…

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir