Cumartesi , 28 Ocak 2023

Yorum Yok; BJK:1-1:İBB

Quresma ve Simao’dan yoksun Beşiktaş, belalası İBB ile oynayacağı maça son zamanlarda alıştığımız ve anahtar görevi gören “akışkan kurgu”su ile başladı. Bu kurgu dahilinde Mustafa Pektemek en hareketli olan isimdi. Sürekli deplase olan ve koşular yapan Pektemek’in boşluğunu Necip doldurdu. Bunun en bariz kanıtı en az 3 kere sağ çizgide Necip’in topla buluşması ve atak yapmasıydı.

 

Pektemek bu hareketli oyununu sürdürdükçe Veli, Almeida ve Necip boş alanları kapatmakla meşgul oldu. Kağıt üzerinde gayet işlerliği olan bu “basit” plan, Beşiktaş’ın belalısı İBB karşısında işe yaramadı. Çünkü umduğu golü hesapladığından çok geç bulan Beşiktaş. Manisaspor maçında olduğu gibi farkı arttırmak yerine korumayı tercih etti. Bu zoraki tercih, savunma bloğu başta olmak üzere, Beşiktaş orta sahasını da geriye itti. Tam da bu yaslanma halinin hüküm sürdüğü dakikalarda kalesinde golü gören takım, ne yapacağını bilemedi ve galibiyet için gerekli olan reaksiyonu gösteremedi.

 

Ezcümle; bu akşam izlediğimiz Beşiktaş taktik üretkenlik ya da hücumsal kısırlık noktasında değil, tamamen rakibiyle geçmişten gelen çekişmesi ve bu çekişme doğrultusunda geriye düştüğü psikolojik üstünlük bağlamında 1 puana razı geldi.

 

Bu tür maçlar üzerinde çok işe yarar  çözümlemeler yapamazsınız. Yapsanız da, işlerliği olmaz. O yüzden histerik hale gelen kırılganlığını maç 1-0’a geldiğinde giymiş olan bir takımın taktiksel hatalarından söz edemezsiniz. Ben de etmeyeceğim.  Özetle bu İBB’yi içeride dışarıda üst üste
yenene kadar bize huzur yok. Gerisi ayrıntı.. hem de fazlasıyla…

Bu sebeplerden ötürü Beşiktaş’ın İBB ile oynayacağı maçları taktiksel merceğin dışında tutuyorum. Tıpkı dün Real Madrid’in sahasında Barcelona’ya yenilmesi gibi. Üst üste 2 galibiyet büyüyü bozacak. Lanet büyü  bozulana kadar “çile bülbülüm çile…”

Hakkında Can Durukan

Köşe Adı: Demarke Pozisyon Spor Yazarı. İnternet Yayıncısı, Editör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir