YouTube 3. Boyuta geçti

Bilindiği üzere YouTube uzun süreden beri 3 boyutlu videolar üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyordu.

Hatta ilk videoyu 2009 yılında siteye yüklemişti. YouTube bunun da bir adım ötesine geçerek normal videoyu 3 boyutlu videoya çeviren özelliğin beta sürümünü 2011 Eylül ayında kullanıma açmıştı. Sonunda bu özelliğin test aşamasının bitti.

YouTube’un blogundan yaptığı açıklamaya göre tek-tıklama methoduyla çalışan sistem 1080p çözünürlükteki yani Full HD videolara otomatik olarak 3 boyut seçeneği gelmiş oluyor. Kullanıcılar 1080p çözünürlükteki 2 boyutlu videolarını siteye yüklüyor. YouTube, 2 boyutlu olan videoları otomatik olarak 3 boyuta çeviriyor ve 3 boyutlu olarak izelemek isteyen kullanıcılara sunuyor. 3 boyutlu videoları izlemek için Kırmızı/Mavi, Yeşil/Mor ve Mavi/Sarı renkli camlara sahip gözlüklerle izlenebiliyor. Gözlük seçimi 3D düğmesiyle gerçekleşiyor.

Kullanıcıların YouTube’da 3 boyutlu içeriklere tek-tıklamayla ulaşabilmesi, telif hakları bakımından şirketin canını sıkan yeni bir olgu olabilir. Çünkü birçok eski filmin 3 boyutlu versiyonu yeniden sinema vizyonlarına girmeye başladı. Örnek olarak Titanik filmini gösterebilir. Durum böyle oluca YouTube’a yüklenmiş 1080p çözünürlükte film kolay bir şekilde 3 boyutlu olarak izlenebilecek.

Tek-tıklamayla 3 Boyuta geçen videonun örneğini aşağıda izleyebilirsiniz.
3. boyut ayarına change quality butonuna tıkladıktan sonra ulaşabilirsiniz. 3 boyutlu izlemek için gözlüğe ihtiyacınız olacak ama…

alıntı: samanyoluhaber

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Filmlerin telifleri konusunda sıkıntı olabilir ama çok güzel bir yenilik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir