Cuma , 2 Haziran 2023

YouTube Nereye Gidiyor? Nasıl Youtuber olunur?

YouTube Sosyal medya ağları içerisinde şu anda en çok takipçisi ve izleyicisi olan platform video içeriklerinin çoğalmasıyla, YouTuberların artması ile beraber, hem üretilen hem de tüketilen bir mecraya dönüştü. Son verilere göre dünyada 1.8 Milyar youtube kullanıcısı var. Bu dünya nufüsünün 4’te 1’i demek. Türkiye’de nufüsün %55’i youtube kullanıcısı %53 ile facebook takip ediyor.

YouTube içerikleri çok önemli hale geldi özellikle daha önce hiç üretilmemiş, girilmemiş konularla ilgili merak uyandıran, ilginç faydalı, özellikle çocukların dikkatini çeken online oyun, yeni çıkan ürünler, yeni teknolojik ürünlerin incelenmesi, bilinmeyen konular çok ilgi çekmektedir. Deneyim paylaşımı, pratik bilgiler, günlük hayatta işimize yarayacak bilgiler, komik videolar tabi yeni çıkan müzikler ilgilye takip edilmektedir.

YouTube’un aldığı reklam politikası gereği viral yayılmacılık ilkesine bağlı olarak fenomenler üzerinden onlar gibi olmak isteyen, fenomen(youtuber) adayları YouTube olan ilgiyi daha çok artırdı. Hürriyet gibi gazeteler ücretli YouTube haberleri yaparak bu alanda ilgili doruğa çıkarttılar. Özellikle “YouTuber çok kazanıyor” “Çok lüks bir hayat yaşıyor” algısı üzerine oluşturulan bu trend gençlerin ve çocukların ilgisini çekmeye yetti, böylesine reklam bombardıman içerisinde kalan çocuklar içerik üretmeye başladılar. YouTuberlar türkçeye dikkat etmeden, değerlerimize dikkat etmeden, sadece abone arttırmak ve izlenmek üzerinden kuralsız bir platform oluşturdular. Yeni aklı başındaYouTuberlar bu alana girmeye başladı, videoların denetimsiz olması, dijital okur-yazarlığın olmaması, ailelerin bilinçli olmaması, burada gerçek bir keşmekeş oluştu, bilgi kirliliği, denetimsizlik, algı yönetimi gerçek manada YouTube’u çöpe dönüştürdü.

YouTube’da geç kalınmış değil orjinal kaliteli ve faydalı içerikler hala rağbet görüyor bir kanal formata belirleyerek kanalın içeriğini diğer sosyal ağlarda yayarak birazda reklam vererek abone sayısını artırarak bu mecrada hala alan açmak mümkün özellikle yetişkin YouTube’u sayısı çok az Bu alanda yarışmalar yapmak faydalı YouTube onlara sponsor bulmak teşvik olmakAçığını gidermeye katkı sağlayacaktır

YouTube Google’dan satın aldığı bir sosyal ağ eskiden beri var fakat son dönemde YouTube’un ücret vermesi fenomenlerin YouTuberların, para kazanmaya başlaması ve bunun haber yapılması ilgiyi arttırdı, televizyon neslinin YouTube’u kolayca kullanması içerik üretmeye ve tüketmenin kolay olması beni son iki yıldır video yıl olması YouTube olan ilgi En üst seviyeye çıkardı YouTube’da bu konuda aktif reklam çalışmaları yaptı Google bu alana yatırım yaptı belgeseller ve kirli kanallar çıktı, filmler yayınlanmaya başlandı YouTube’a özel televizyonlar üretildi ve bunların sonucunda diğer tüm sosyal ağların önüne geçti.

Artık sanatçılar bile cd-albüm çıkarmak yerine youtube klibi çekiyorlar, youtube özel video üretiyorlar, youtube kanalları televizyn kanallarından daha çok izleniyor, canlı yayınların youtube üstünden yapılması, çok katılımlı eğitim sınıflarının oluşturulması ve tabi bunların ücretsiz olması uzun dönemde bile youtube vazgeçilmez hale getirdi teknik olarak google’un arama sonuçlarını youtube yönlendirmesi de işin “çakallık” kısmı olarak etkili olmaktadır.Narin şekildе seks hizmetini sunan еn zarif yönleriyle aşık edecеk potansiyeliyle erkekleri mest edecek Mersin cazibeli güzellerdenim fiziğimi çok değеrli bulacaksınız benimle yatak keyfini yaşamak özel olacaktır, tarifsiz duygular için benim dünyama davеtlimsiniz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir