Çarşamba , 29 Haziran 2022

Yüzyılın Röportajı!

Twitter’da zaman zaman sol tarafta sizi rahatsız eden hashtag’lere rastlamışsınızıdır. Hani “yok artık bu da olur mu?” dedirten “abartmayın la” dediğiniz hashtaglerden bahsediyorum.İşte o hashtagleri başlatan veya TT olmasında katkısı bol olan bir gruptan bahsedeceğim size. Alışılmışın dışında yorumlarıyla, tepki almaktan çekinmeden yazıyorlar. Tüm kalıp düşüncelerle dalga geçiyorlar,  çoğu zaman can damarımıza basıyorlar, bir çoğumuzun içinden geçen ama asla söylemeye cesaret edemeyeceğimiz sözleri zirveye taşıyorlar. Twitter fenomenliğine bambaşka bir boyut getirmiş durumdalar. Bir alex değiller belki ama takipçileri gözünde patlamada arkasına bakmadan yürüyen film kahramanları oldular.Gerçekte kimler? Bilmiyoruz, bilmemiz de gerekmiyor zaten.(ip ucu, fatih at pazarında takılıyorlar) Onlar eğlenmeyi seven bir grup genç sadece, hepsi bu. Yarattıkları karakterler içimizden, bizden birileri. Tweeter literatürün Tıvayt, Unfarov gibi kelimeleri kazandırdılar. Dudullu da bir nalburcu, İmes’te bir çaycı, bir hoca… Mahallede arsanın orda toplanmış tweet atan bir grup genç gibiler.( belki de öyleler:)   Ezan vakti tweet atmıyorlar,  1 mayısta pikniğe gidiyorlar. Takipçileri bu doğallığı severek izliyor, hatta oluşturdukları hashtagleri destekliyorlar. Ancak onları bilmeyenler TT’de gördükleri bu “rahatsız edici” etiketleri görünce öfkeleniyor, çıldırıyor hemen karşı atağa geçip kendi etiketlerini oluşturuyorlar. Ve ortaya gerçekten komik bir tablo çıkıyor. Ekibin desteklediği #hashtag’lerin bir kaçı şöyle; #arapalfabesidevrimi ,#medreseleracılsın, #dersanelerkapatılsın.

Sinyor Yahya (@hayatit), Fallik Osman (@fallikosman), Vefa (@likenothel)  ve Diego Alejandro ( @ozlennkckkardes)  sorulara cesurca cevap verdiler! İşte röportajımız…

 

 

 

140 karakter sınırı olmadan bize biraz kendinizden bahseder misiniz?


@hayatit
: Bio’m sürekli değişiyor. Bu aralar ne yazıyor unuttum.  

 

@fallikosman :Adım Osman. Sair sebeplerden mahallede bana fallik diyorlar. Doğma büyüme İstanbulluyum. Artistlik sorular olmasın diye kütüğümü de aldırdım. Fenerliyim. Film izlemeyi, maç izlemeyi, başta Kanyon olmak üzere alışveriş merkezlerini ve karıları severim. Favorim döş, baldır da plase. Yatarım, uyurum. Entelim. Sinemada özellikle Kuzey Kore filmlerine bayılıyorum. Haftada en bir kez sohbetlere gitmeye çalışırım. Özellikle pilavlıları kaçırmamaya özen gösteriyorum. Siyasi görüşüm Ahmet Vehbi Şafak . Şimdilik bir karım ve şimdilik iki çocuğum var.

@lilkenothel: 23 yaşındayım, uzatmalı üniversite öğrencisiyim.  Bunun dışında bilinmesi gereken herhangi bir vasfım yok.

@ozlennkckkardes:Özlenen küçük kardeş. 23 yaşında, mühendislik öğrencisi, kadın hakları aktivisti, islami kemalist, merkez sağ sempatizanı, abazan, kaba, görgüsüz, hayvan, bilgisiz, okumayı sevmeyen, entel görünmeye çalışanların, trendlerin trendistlerin düşmanı. Her konuda öteki. Mesela bir ortamda bir etnik köken savunuluyorsa, o etnik kökene en radikal düşman ben olurum. Ama bir etnik kökene laf ediliyorsa ben o etnik kökendenimdir. Aynı şey siyaset, futbol, sanat için de geçerli. biz ötekinin büyük kısmındayız.

* Sosyal medya medya maceranız  nerede başladı?

@hayatit:Ekşi sözlük’te yazıyordum. Orada muhabbet ettiğim zevat twitter’a kayınca ben de twitter’da hesap açtım.

@fallikosman: Ekşi Sözlük’te başladım. 10 tane entry yazmıştım. Çok beğenmişler yarın gel başla dediler. Birkaç ay sonra yaşı baya büyük, muhtemelen dul veya eşinden ayrı yaşayan, İtalya’yı yalayıp yutmuş bir entele bir posta koymuştum, 10-15 dakka içinde atıldım. (Oha lan ne koymuş her ayrıntısı dün gibi aklımda) Bir süre Sosyomat’a girdim. Çeyiz sandığımda eskiyen bu gençlik fotoğrafımı ilk kez burada kullandım. Hâlâ da değiştirmiş değilim. Sonra tekrar Ekşi Sözlük’e geldim. Sordum o enteli. Yok abi bayadır yazmıyor dediler. İyi dedim, girdim. Sitede sinema konusunda çok cahil insan olduğu için ağırlıklı sinema ile ilgili yazmaya ve insanları aydınlatmaya gayret ettim. Netice hizmet işte. İnsanın karakterinden ayrılmıyor. (Gülüşmeler)

@likenothel: Sosyal medya hayatım yabancı dilimi geliştirmek için açtığım hi5 hesabı ile başladı. En aktif kullandığım sosyal medya aracı Twitter. Ara ara baktığım bir Formspring hesabım, 10 arkadaşımın ekli olduğu ve sadece mesajlaşmak için kullandığım Facebook adresim ve yine pek sık yazmadığım bir Ekşi Sözlük hesabım var.

@ozlennkckkardes:Sosyal medyaya ekşi sözlük’te özlenen küçük kardeş mahlası ile sempatik şeyler yazarak başladım. sonra iyi çocuğu oynamayı bıraktım. Özüme döndüm. Orada 4 kere çaylak oldum, ayrıca feys, formsprink, gtalk, falan da kullanıyorum.

* Ne iş yapıyorsunuz?

@hayatit: Journalist’im.

@fallikosman: Haftada beş gün özel bir şirkette çalışıyorum. Kalan iki gün evimde çalışıyorum. Bunların dışında Sinema akademisyenlerinin kasten unutturdukları porno türünün etnik temelleri üzerine çalışmalar yapıp yabancı dergilere gönderiyorum. Lakin henüz hiçbirini yayımlayan olmadı.

@likenothel: Herhangi bir meslek grubuna dahil değilim, elimden pek iş gelmez. Mezun olmak öncelikli hedefim. Hayallerimin mesleği ev hanımlığı ama o şansı yitireli çok oldu.

@ozlennkckkardes: Öğrenciyim, iş arıyorum, ofis, autocad, solidworks, ingilizce biliyorum.

* Hashtagleriniz ve tweetleriniz nelere tepki olarak doğuyor?

@hayatit: Estağfirullah tepkim falan yok öyle. Devletini milletini seven namazında niyazında adamlarız.

@fallikosman: Hashtag hareketlerin mutfağında değilim. Bu tepkilerin altındaki ana motivasyon eğlence de olsa, içinde zamanında hap diye yutulmuş ve karın ağrısı yapan (Erbakan Hocanın kesin böyle bir benzetmesi vardır) hallerin, çok afedersin g*tte durmayan donların etkisi olduğunu düşünüyorum sosyolog kimliğimle. Günlük tivitlerde, kendi çapımda ve tabii pek kıymetli arkadaşlarımla birlikte insanları Batı oyunlarına karşı mümkün olduğunca uyandırmaya gayret ediyorum.

@likenothel: Heştek mevzuna gelirsek, kişisel olarak problemli olduğum kimse yok. Zaten duruma göre şekillenen bir olay. Aylar öncesinden çalışmalara başlayıp konu ya da hedef belirlemiyoruz. Çoğu zaman spontane.

@ozlennkckkardes: Heştekler o anda ortaya atılan sıkıntıların ürünleri. Şuna tepki diyemem. Diyene de vay efendim sen niye böle dedin demem.
* En çok kimlerden olumsuz tepki alıyorsunuz,  kimler sizi destekliyor?

@hayatit: Milli Görüşçüler çok sever beni.

@fallikosman: İyi insanlardan iyi tepkiler alıyoruz. Kötü insanlardan kötü tepkiler alıyoruz. Resim gayet net.

@likenothel: Trollemek kavramından bihaber insanlar tepki gösterebiliyor. Ki işin en güzel kısmı burası. Kimsenin tepki vermediği bir organizasyonun anlamı da yok.

* Ele başınız kim :)

@hayatit: Ele başımız @gocuk100 isimli kullanıcı.

@fallikosman: Ele başımız 1 numara. O kendini biliyor.

@likenothel: Elebaşı diye bir olay yok ama FENO olmaya en yakın adayımız @cihatakbel. Gerçi oldu sayılır.

@ozlennkckkardes : Ele başımız S. kapanoğlu. Bilgisayarcı Sedat olarak da bilinen bir mafya babası.Leoparları ile bizi zorla provokasyona zorluyor.

* Eylemleriniz sürecek mi?

@hayatit: Eylem protesto vb bana ters. Ya bu röportaja telif verecek misiniz? Konuşuyoruz ama?!!!

@fallikosman: Bilemiyorum. Olur heralde.

@likenothel: Bunlara eylem demeyelim de keyif aldığımız bu heştek mevzu illaki devam edecek.

@ozlennkckkardes: Sürecek. En azından sıkılana kadar.

* Diğer fenomenlerin size bakış açıları nasıl?

@hayatit: Onu onlara sorun lütfen! RT PLS

@fallikosman: Benimle ilgili bir demeçlerini göremedim. Sanırım bana karşı ılıklar

@likenothel: Diğer fenomenlerin bana karşı bir bakış açısı olduğunu zannetmiyorum çünkü ben daha çok küçük esnaf statüsündeyim. Ama bütün olarak baktığımızda pek de hazzetmiyorlardır heralde. Gene de bizi alakadar eden bir durum değil.

@ozlennkckkardes: Bilmem, bizim farkımızda olduklarını zannetmiyorum.

* Size TROLL denmesine nasıl bakıyorsunuz?

@hayatit: Gelsinler yüzüme desinler!

@fallikosman: Ayıp ediyorlar. İnsan insana troll der mi ya. Yazık vallahi yazık.

@likenothel: Troll denmesinde bir sakınca yok, isteyen istediğini der.

@ozlennkcukkardes: Çok güzel bakıyorum. Umarım daha da çok troll derler.

* Takipçilerinizin artması bazı çevreleri (!)endişelendiriyor, bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

@hayatit: Benim takipçim çok artmıyor maalesef. Bu işin ekmeğini kim yiyor lan?

@fallikosman: Çatır çatır çatlıyorlar inşallah. (Gülüşmeler)

@likenothel:Benim takipçimin artması benden başka kimseyi endişelendirmiyordur diye düşünüyorum.

* Sizi twitter dışında nerelerde takip etmeliyiz?

@hayatit: Tivitlerimi okuyun. Bu kafidir!

@fallikosman: Ekşi Sözlük ve Formspring var. Dönem dönem aktif oluyorum.

@likenothel: Dediğim gibi en aktif kullandığım sosyal medya aracı Twitter. Diğerleri oldukça pasif.

@ozlennkckkardes: Ekşi sözlük’te ozlenen kucuk kardes olarak takip edin.

* Son olarak tiviterını yenı açanlar için söylemek istediğiniz bişey var mı?

@hayatit: Twitter’ı yeni açanlar beni takip etsinler. #spamhayatit

@fallikosman: Biri ACİL RT PLS yazıyorsa elbet bir sebebi vardır.

@likenothel:Twitter’ı yeni açanlara tavsiyem binlerce takipçisi olan adamlara özenmemeleri. Her yeni kullanıcıda “ben niye fenomen olmuyorum ki” düşüncesi hakim. Sonra twit çalmalar, herkesi takipten çıkartmalar falan filan. Özenmeyin kardeşim.Son olarak bayan kullanıcılar için kötü bir haberim var; Başım bağlı kızlar, üzgünüm :(

@ozlennkckkardes :Kapatın yatın olm.

 

***

Röportaj için ve Twitter’ı daha keyifli hale getirdikleri için onlara teşekkür ediyorum. Bence bu ekibi takip etmekte fayda var :)

Herkese güzel Haziranlar!

Beyrut

Hakkında Beyrut Yıldırım

Sosyal Medya Bakanı Very Author Person (VAP) Twitter: @colunikilemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir