Salı , 7 Şubat 2023

Zaafiyet Aranıyor

kan_araniyorTarif edilemez kof bir gururla Kızılay’ın kan bağış sedyesinde doğruluyorum. Hemşire doktoruna sesleniyor; “Doktor bey, bulunmayan kandan bağış aldık!” gözlerimi etrafta gezdiriyorum. Pek kimsenin umrunda değil. Olsun. Benim kanım %1 bulunuyor AB RH (-). Peh..

Ailede 7 kuşaktan tek negatif kana sahip olmanın nedeni belirlenemez onurunu yaşıyorum bir süre. Herkes ihtiyatla akıl veriyor “Aman dikkatli ol” Rahmetli annem kanser tedavisi görüyor, sürekli kana ihtiyacımız oluyor. Hassasiyetler şelale, bu yüzden bir çeşit soyu tükenmekte olan insan türü muamelesi görüyorum.

Günlerden bir gün crome sekmelerinde elim sende oynarken bir tweet’e denk geliyorum “Çok acil kanser hastası için Ab Rh (-) kana ihtiyaç var numara …..” hiç bakmadan numarayı çeviriyorum (Şehrin Tunceli olduğunu görmüyorum çünkü çoktan Clark olmaktan çıkmış Superman’e evrilmişim) Abimi uyandırıyorum, kendimize empatilerden empati beğenerek aslında saflığın doruklarında operatör sesiyle karşılaşıyoruz: “ böyle bir numara bulunamamaktadır” nasıl olmaz ya hu! Bu numara var, hem de en elzem şekilde bana ihtiyacı var! Ben önemli insanım operatör, benimle dalga geçmekten seni men ederim!

İtalik bir yürüyüşle bilgisayarın başına tekrardan geçiyorum. Müşkül durumda olan birilerinin olmamasına sevinmektense, bir işe yarayamamış olmanın üzüntüsünü duymayı çözümlemeye çalışıyorum kendi içimde. Bahsi geçen tweet timeline’ın hırçın dalgalarında kaybolmuş. “Takipçi çoğaltmak için benim nadir kanımla ve nadir Tunceli iliyle oynayamazsın!” diye cevap vermek için imleci güney yönünde hareketlendiriyorum. O diyemiyor belki ama “Senin annenin kan ihtiyacı olmasa bu kan ihtiyacı senin için önemli olacak mıydı?, hadi birbirimize dürüst olalım; sosyal medyayı seni farklı yapan şeylerin gösterişi için kullanmıyor musun sen de biraz da?” diyor vicdanım. Vazgeçiyorum..

Neden sonra aklıma geliyor, “acelechi genclik”in kampanyası olan, her paylaşımda 1 Dolar kazandığı iddia edilen o küçük kız evlendi mi acaba?

Hakkında Zeynep Sena Özmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir