Cumartesi , 25 Mart 2023

Zeitgeist Google’dan Sonra Google-Berg

Dünya siyasetine yön verenlerin gizli platformu Bilderberg, azalan etkisini Google ile işbirliği yaparak yeniden kazanmanın peşinde. Google’un 6 yıldır İngiltere’de düzenlediği ‘Zeitgeist Google’ toplantıları artık Google-berg olarak anılıyor.

 

Dünya siyasetine yön verenlerin gizli buluşma platformu olan Bilderberg toplantılarının son yıllarda, dünyada ve Türkiye’de geçmişe oranla daha az ilgi görüyor olması dikkat çekerken, gizli platformun ‘teknokratik bir devrime’ hazırlandığı belirtiliyor. Ortağı ise, devleşerek büyüyen, Ortadoğu ve Afrika’da yaşanan Arap Baharı’na dahi yön verdiği öne sürülen Google! Öyle anlaşılıyor ki bundan sonra Google-berg ismi sık sık çıkacak karşımıza. Geçmişin otoriter ‘global elitleri’ artık toplantılarına daha ‘trend’, daha ‘hayırsever’ bir kimlik kazandırmayı amaçlıyor. Ancak Bilderberg’in bunu yapmak isterken neden Google’ın sancaktarlığına ihtiyaç duyduğunu anlamak için Google’ın 2007’den bu yana devam eden gizli toplantılarına bakmak gerekiyor. Henüz kamuoyunda pek tartışılmayan gizli Google buluşmaları, kimi analistlere göre bölgesel ölçekte yaşanan kanlı değişimlerin arkasındaki itici güç.

‘ZAMANIN RUHU’NU OKUMA ÇABASI

Google 2007’den bu yana toplantılarını İngiltere’nin Watford bölgesindeki lüks Grove otelde gerçekleştiriyor. ‘Zeitgeist’ (zamanın ruhunu anlama çabasında olan) toplantılar tıpkı Bilderberg gibi büyük bir gizlilik içerisinde yapılıyor ve giderek daha büyük merak uyandırıyor. 6-9 Haziran tarihli bu yılki Bilderberg toplantısı da Grove otelde yapılacak. Toplantıya 100 kadar siyasetçi, akademisyen, teknoloji uzmanı, işadamı ve bankacı katılacak. Ancak dikkat çekilmesi gerek nokta toplantıya Google Başkanı Eric Schmidt’in de katılacak olması. Schmidt Bilderberg’in aynı zamanda düzenli katılımcılarından.

‘SEMPATİK VERSİYON’

Grove otel yetkililerine göre bu kompleks Google’ın dünya siyaseti ve teknolojisine yön verme konusunda ‘ana karargahı’ konumunda. Batı basını artık Bilderberg’in değil Google’ın etkisinden, daha doğrusu Google-berg’in gücünden söz ediyor. London Independent gazetesi, Google toplantılarını ‘Bilderberg’in sempatik versiyonu’ olarak nitelendiriyor. Gazete bunu, dünyanın dev finansörlerinin ‘gölge ağı’ olarak da nitelendiriyor.

Bize nerede olduğunuzu yazmayın çünkü biliyoruz

Eric Schmidt’in Zeitgeist Google ile ilgili kullandığı ifadeler amacını özetliyor. Eric her fırsatta katı gizliliğin eskide kaldığını, Google’ı üst seviyede bir ‘Big Brother’a çevirmek istediğini belirtiyor. George Orwell’ın 1984 adlı romanında geçen ve olup biten herşeyden haberdar olan ‘Big Brother’ bugüne kadar hep bir bilimkurgu ya da ‘masal’ gibi algılanıyordu. Eric Schmidt’in daha önce kullandığı ifadeler bir hayli ilginç: ‘Yazmanıza gerek yok. Nerede olduğunuzu biliyoruz. Hatta aşağı yukarı ne düşündüğünüzü de biliyoruz.’ ‘Aslında insanlar Google’dan sorularına cevap almayı beklemiyor. Onlar Google’dan bir sonraki adımda ne yapmaları gerektiğini öğrenmek istiyor.’

2. Dünya Savaşı’nda karargahtı

İngiltere’deki Grove Hotel İkinci Dünya Savaşı’nda da gizli toplantıların mekanı olarak biliniyor. Grove Hotel o dönem ‘Project X’ olarak bilinen Londra, Midland & İskoçya demiryolu hattında ana karargah olarak kullanılıyordu. Otel ‘savaş entrikalarının döndüğü yer’ olarak da biliniyordu. Otel Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında 4 veya 5 büyük toplantıya hazırlanıyor. Otel görevlilerinin anlattığına göre Zeitgeist toplantılar için alınan güvenlik ömlemleri bir devlet başkanı için alınan güvenlik önlemi düzeyinde.

Kissinger Out gençler In

59 yıldır düzenlenen Bilderberg, değişime yeni üyelerle başladı. Henry Kissenger gibi demirbaşlar her ne kadar bugüne dek perde arkasında dünyaya yön vermiş olsalar da Bilderberg 21. yüzyıl için yeni fikir arayışlarında. Bu yeni ve genç isimlerden biri eski Hollanda Kraliçesi’nin oğlu Constantijn van Oranje-Nassau. Constantijn, gücü uluslararası bankacıların elinde toplama konusunda anahtar rolü oynuyor. Constantijn ile yakın ilişki içinde olan AB Komisyon üyesi Neelie Kroes eski nesilden ancak gençlerin ‘önünü açma’ misyonuna sahip. Bilderberg’in kurucusu Bernhard’ın torunu Van Orange, Kroes tarafından AB Komisyon kabinesine başkan olarak atandı. Bayrağı genç nesile devretme sürecini aynı zamanda Henry Kissinger ve David Rockefeller’a yönetiyor.

Gizli toplantının 2013 GÜNDEMİ

Batı basınında yer alan iddialara göre Bilderberg 2013 toplantısında tartışılması beklenen ana başlıklar şöyle: Nükleer programından vazgeçmeyi reddettiği takdirde 3 yıl içinde İran’ın nükleer tesislerine hava saldırısı düzenlenmesi. Suriye’deki savaşın, muhalefetin silahlandırılması yoluyla uzatılması. Antibiyotiklere dirençli virüslerin yol açabileceği global bulaşıcı hastalık riskleri ve Bilderber’e üye ilaç devleri. Siber saldırılar. Bir ‘Güven Bakanlığı’nın kurulması ve internetten neyin yayınlanıp neyin yayınlanmayacağına karar verilmesi. Sokakta yürüyen insanların dahi diyaloglarını kayıt altına alabilecek bir sistemin geliştirilmesi. İngiltere’nin AB’den çıkmaktan vazgeçirilmesi. Merkezi bir Avrupa Federasyonu. Merkez Bankalarını güçlendirmek. Yeni vergilendirme sistemleri.

Davos’u gölgede bırakır

Google Zeitgeist ile Bilderberg arasındaki ilk karşılaştırma İngiliz Telegraph gazetesinin Google toplantısını Dünya Ekonomik Forumu (Davos) ile eşdeğer tutan bir değerlendirme yapmasıyla başladı. Gazete ‘Global iletişimin ve işbirliğinin yeni çekici aktörleri’ başlığını kullanmıştı. Telegraph sonraki haberinde de Zeitgeist’i ‘Dünyayı değiştirebilecek isimlerden oluşan güçlü bir birliktelik’ olarak nitelendirmişti.

 

Kaynak: Yeni Şafak

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir