Cuma , 27 Mayıs 2022

Zihin gücü ile hareket edilebilen kol

Robot kol, tamamen zihin gücü ile hareket ediyor!

2012 yılında başlayan, zihin gücü ile hareket edebilen robot kol geliştirilmeye devam ediyor. Son olarak DARPA (ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı)’nın destekleri ile geliştirilmesi hızlandırılan proje, neredeyse bitmek üzere diyebiliriz. Peki bu kol nasıl çalışıyor? Çalışma mantığı ne?

Robot kolun zihin gücü ile çalışabilmesi için ilk olarak basit bir işlem ile kişi beynine alıcı yerleştiriliyor. Bu alıcılar ile robot kol, düşüncelerinizi okuyup hareket ediyor. Kol, tam olarak düşünülen şeyi yapmak için tasarlanmış diyebiliriz. Günümüzde kolu, eli olmayan binlerce insan bulunmakta ki bu teknoloji onlar için umut kaynağı olacak gibi gözüküyor.

Şuanda robot kol için çalışmaları Pittsburgh Üniversitesi tarafından devam ettiriliyor, çalışma için teste gönüllü insan araması başlatılmış durumda. Teknoloji kablolu sistem ile çalıştığı için şuanda tam olarak kullanılabilir değil, önümüzdeki yıllar içerisinde kablosuz teknoloji ile donatılırsa, tekerlekli sandalyeler, hatta bir insana bile protez olarak takılabilir. Gelişmeler, yeni haberler için takipte kalınız.

Hakkında Mert Usluer

Sosyal medya, teknoloji ve bir çok konuda yazar. "sosyalmedyahaber.com"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir