Cumartesi , 3 Haziran 2023

Zuckerberg gizlilik mağduru oldu

Dünyanın en büyük sosyal iletişim platformlarından birisi haline gelmesiyle birlikte, Facebook gizlilik konusunda oldukça büyük çalışmalar yapmaya başladı. Kullanıcılarının gizliliklerine bilhassa önem veren Zuckerberg ise bu sefer kendi sisteminin mağdurlarından oldu.

Zuckerberg kişisel gizlilik için her ne kadar birçok çalışmaya Facebook ekibi ile birlikte imza atmaya çalışsa da hala tam olarak Facebook’un sosyal ağlarda gizlilik konusunda bir devrim yarattığını söyleyebilmek güç. Her ne kadar geliştirilmiş ayarlar kullanıcılara opsiyonel olarak sunulsa da sistemin kodlamasında siber korsanların ve hatta hala normal kullanıcıların bile sızabildiği kod açıklıkları ve hatalar mevcut. Bunlardan biri de bugün bizzat Mark Zuckerberg’in kız kardeşinin başına geldi.

Mark’ın kardeşi, yeni geliştirilen Poke uygulamasını tepkisini gösteren bir fotoğraf çekti ve daha sonra bunu Facebook hesabı üzerinden sadece arkadaşlarının görebileceği bir şekilde paylaştı. Ancak bu öyle görünüyor ki fotoğraf Facebook’un da bize sunduğu opsiyondaki gibi sadece arkadaşlar tarafından görüntülenmemiş.

Arkadaşlarının arkadaşları tarafından da görüntülenmeyi başaran Callie Schweitzer ardından fotoğrafı daha Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Kısa bir süre sonra yayılan fotoğrafı gören Randi Zuckerberg, “Fotoğrafa nereden ulaştığını bilmiyorum, onu sadece Facebook üzerinden arkadaşlarımla paylaşmıştım. Bu fotoğrafı Twitter’da yayınlaman hiçte hoş değil.” dedi.

Fotoğrafı yayınlayan Callie Schweitzer ise bu durumun ardından Randi ile irtibata geçerek kötü bir amacının olmadığını, rahatsızlık verdiği için fotoğrafı sileceğini söyledi. Görüntü kısa bir süre sonra da Twitter üzerinden kaldırılmış oldu.

Böylece bir kere daha görüyoruz ki, sürekli kullanıcıların tasarım alışkanlığını değiştirmeye ve tasarımını yenilemeye odaklanan Facebook yönetiminin insanların kişisel güvenliği için çok daha fazla çalışması gerekiyor. Fotoğraf gerçekten de son derece masum bir fotoğraf. Peki, ya gerçekten çok özel olan bir fotoğraf paylaşılmış olsaydı ve bu fotoğraf başka kişiler tarafından indirilip, diğer sosyal ağlar veya internet üzerinden paylaşılmış olsaydı? Durum gerçekten de düşündürücü öyle değil mi?

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir